Nowe idzie od morza…

NIOM

Tekst znany od wieków. W przypadku muzyki spotykam się z nim od niemal trzydziestu lat. Po raz pierwszy będąc na koloniach. Nie mając nawet własnego magnetofonu (wówczas muzyka dostępna była przez radio lub adapter mamy). Nawet nie mając ulubionego gatunku. Starsi koledzy puszczali w nagrzanych słońcem domkach jakieś dźwięki z kasprzaków. Ci co znają wiedzę, że brzmiało to nijak, ale brzmiało. 😉 I tak podczas kolonijnej kanikuły do głowy wpadła nazwa Pancerne Rowery i inne, chociaż Pancerne Rowery wryły się najmocniej. Lata dziewięćdziesiąte to miesięczniki „Tylko Rock” czy „Brum”, wywiady i recenzje. Co jakiś czas pojawiały się artykuły dotyczące sceny gdańskiej. Wspominki jak to w Gdańsku zawsze była świeża muzyka, o tym kto pierwszy słuchał kogo. O marynarzach przywożących jeansy i czarne płyty. O realiach w jakich wyłaniała się trójmiejska scena muzyczna.

Kilka dni temu (bo przecież zawsze musi to odleżeć, nie wiem czemu nie potrafię napisać czegoś od razu) wpadłem na stronę Nowe idzie od morza. Temat obszerny, jak i sam projekt. Sami o sobie piszą tak:

Noweidzieodmorza.com to serwis poświęcony trójmiejskiej muzyce i tutejszej scenie muzycznej. Od folku przez jazz, rock, elektronikę, eksperymenty, po metal. Bez wielkich gwiazd zza granicy, rozbuchanych imprez, ale wśród twórców z Trójmiasta, tego co robią na co dzień, a także nie tylko tego co dzieje się w weekendy, ale też od poniedziałku do czwartku.

A w zasadzie sam o sobie, bo to projekt Jakuba Knera – dziennikarza, socjologa i animatora, redaktora choćby PopUp Magazin. Szczerze polecam zajrzeć. Strona miła dla oka, często aktualizowana, zdarza się i kilka wpisów dziennie. Mnogość gatunków.

Mnie zaskoczyły gitary. Ich liczna reprezentacja, bo przyznam, myślałem że na gitarach się już w tym kraju nie gra. Nie do końca jestem pewien czy nazwa „Nowe idzie od morza” jest pełnoprawna. Zaskoczony jestem bogactwem, zaskoczony jestem ilością gitar. Poziomem. Cieszy że jeszcze tak się gra.

Fajny projekt, trzymam kciuki by trwał dalej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s